SURVIVAL

Survival pociąga zarówno cywilów i formacje mundurowe, młodych ludzi jak i dorosłych.
Jedną z poszukiwanych przez wiele osób informacji są między innymi zasady sztuki przetrwania. Survival rządzi się swoimi własnymi prawami i wcale nie jest łatwo znaleźć uniwersalny zestaw najważniejszych lub podstawowych zasad przetrwania.

Można za to ustanowić pewne priorytety.

Zwrócić musimy natomiast uwagę na konieczność i umiejętność dostosowania się do rozwoju sytuacji, gdyż jest to dziedzina, w której trudno mówić o szablonowych rozwiązaniach. Tutaj trzeba działać z zaskoczenia, umieć zachować zimną krew, kombinować i wykorzystywać okoliczności oraz to, co w danym momencie znajduje się w zasięgu. Ważne jest też gdzie się znajdujemy i jaka jest pora roku. Do tego właśnie służą szkolenia i warsztaty survivalowe które przekażą nam namiastkę które powinniśmy znać.

1

2

3a

Zasada Trójek

Jednym ze zbiorów wskazówek dotyczących survivalu jest tak zwana Zasada Trójek. W uproszczeniu mówi ona, że człowiek potrafi przeżyć:

  • 3 minuty bez tlenu,
  • 3 godziny bez schronienia w skrajnych warunkach pogodowych,
  • 3 dni bez wody,
  • 3 tygodnie bez jedzenia.

Wartości te są oczywiście uśrednione i jedynie orientacyjne, gdyż zależą od panujących w konkretnej chwili warunków, jak i od indywidualnych predyspozycji naszych organizmów. W każdym razie pomagają one przygotować się do survivalu, a więc zastanowić się, czy posiadamy odpowiednie umiejętności i dobrać ekwipunek.

Wielka Czwórka

Kolejnym zestawieniem „zasad” dotyczących sztuki przetrwania, jest tak zwana Wielka Czwórka, obejmująca elementy niezbędne podczas survivalu:

  • woda,
  • ogień,
  • schronienie,
  • pożywienie.

4

6

5

7

Połączenie Zasady Trójek z Wielką Czwórką

Poprzez zestawienie połączenie Zasady Trójek z Wielką Czwórką możemy łatwo
wyłonić te kwestie, które będą najistotniejsze w sytuacji kryzysowej.
A są to:
• bezpieczeństwo w sytuacji trwającego lub nagłego zagrożenia,
• zażegnanie sytuacji kryzysowej oraz znalezienie się w bezpiecznym miejscu możliwie jak najszybciej.
Oznacza to, że Wielką Czwórkę można zamienić w Wielką Siódemkę poprzez dodanie dodatkowych elementów, takich jak:
• nastawienie psychiczne,
• sygnalizacja,
• pierwsza pomoc.

 

5 zasad przetrwania

Powyższe wnioski po złożeniu w jedną całość stworzą 5 zasad przetrwania. A będą one brzmieć następująco:

 

1. Nastawienie psychiczne

Zachowanie spokoju i zimnej krwi jest najważniejszą umiejętnością podczas survivalu, kiedy to możemy spodziewać się wszystkiego i musimy odpowiednio zareagować.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

9

10

2. Pierwsza pomoc, ogień, schronienie

Jest to tak zwana Święta Trójca, a więc elementy, które stanowią jedną całość.

Są to potencjalne czynniki, które zapewniają człowiekowi przetrwanie, a ich hierarchia ważności zależy tylko od sytuacji, w której się znajdujemy.

Przed wyprawą ważne jest więc przygotowanie odpowiedniego ekwipunku, a także zdobycie właściwych umiejętności.

Jeśli ktoś z nas zostanie ranny, jedynie znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy pozwoli nam dobrze opatrzyć ranę. Jeśli zmarzniemy na mrozie, najważniejsza

będzie możliwość rozpalenia ognia.

Natomiast jeśli podczas wędrówki na szlaku złapie nas burza, priorytetem będzie

znalezienie bezpiecznego schronienia.

 

3. Sygnalizacja

Sygnalizacja jest w survivalu bardzo ważna. Aby była skuteczna, musimy opanować pewne umiejętności oraz korzystane z różnych sprzętów. To pozwoli nam w razie potrzeby pokazać ekipom ratunkowym swoje położenie i szybciej wydostać się z opresji. Do elementów, które są niezbędne, należą między innymi: telefon komórkowy, latarka, lusterko, gwizdek.

11 12 13

4. Woda

Odwodnienie organizmu już po kilku godzinach może dać się dotkliwie odczuć i mieć

niekorzystny wpływ na nasze zachowanie.

Dlaczego woda zajmuje dopiero czwarte miejsce na liście?

Okazuje się, że w naszych warunkach, zanim brak wody da się dotkliwie odczuć, mamy tak naprawdę dość dużo czasu by dostać się do jakiegoś jej źródła. Ważne jest, aby mieć ze sobą naczynie pozwalające na zagotowanie wody.

15

16

5. Pożywienie

Ostatnie miejsce na liście priorytetów survivalowych zajmuje pożywienie, gdyż w naszych warunkach trudno znaleźć się w sytuacji uniemożliwiającej dostęp do pożywienia, a śmierć głodowa jest bardzo mało prawdopodobna. W kwestii pożywienia warto też posiąść wiedzę na temat kuchni polowej i dzikiej, co uchroni nas przed ewentualnymi zatruciami.
Zachęcam  do udziału w szkoleniach i warsztatach tematycznych z zakresu nauki podstaw survivalu, dla firm organizujemy w ramach integracji event survivalowy.

17

19b

18

19c

19a

20